9. İstanbul Lale Festivali

  1. Ana Sayfa
  2. 9. İstanbul Lale Festivali
9. İstanbul Lale Festivali (01 – 30 Nisan 2014)

İstanbul’da Lale Zamanı

Lale, adını bir devre vermiş, doğu kültür ve mitolojilerinde özgün bir yere sahip özel bir çiçektir.Orta Asya’dan Anadolu’ya, kilimlerimizden tablolarımıza, bahçelerimizden parklarımıza kadar hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Lale, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan şehrimizin de sembolü haline gelmiştir.

Dünü, bugünü ve geleceğiyle lale İstanbul’dur, İstanbulludur.

Bu duygu ve anlayıştan hareketle geçtiğimiz son 8 yılda İstanbul’un bahçelerinde, parklarında, meydanlarında, pencere önlerindeki saksılarda milyonlarca lale açtı. Düzenlediğimiz sempozyumlarla dünden bugüne lalenin tarihini ve yerini tartıştık, İstanbul Lale’sini daha iyi ve yakından tanıdık. En güzel Lale Yarışması ile festivale sizlerin coşku ve heyecanını taşıdık. Laleyi, düzenlediğimiz sergilerle, sanat etkinlikleri kapsamında halkımızla buluşturduk.

9. İstanbul Lale Festivali kapsamında, bu yıl da İstanbul ve İstanbullular lalesiyle yeniden buluşuyor. Laleler, yine sokaklarımızı, parklarımızı, bahçelerimizi ve meydanlarımızı renklendiriyor. Tarihi değerimiz lalelerle yapacağımız bu muhteşem buluşmaya tüm İstanbulluları davet ederken; bize bu zengin mirası bırakan ecdadımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Asırlar öncesinden günümüze gelen lalelerle olan keyifli yolculuğumuzun sonsuza dek sürmesini tüm yüreğimle diliyoruz.

Onursal Başkanın Mesajı

Geçmişin Güzelliğini Geleceğe Taşıyoruz…

Bir şehir düşünün ki binlerce yıllık geçmişe sahip olsun… Çağlar boyunca farklı uygarlık ve kültürlere ev sahipliği yapmış, yüzyıllar boyu çeşitli din, dil ve ırktan insanlar bir arada yaşamış; Bizans’tan Roma’ya, Roma’dan Osmanlı’ya, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e tarihin en önemli sayfalarının yazıldığı dönemlere ev sahipliği yapmış…

Avrupa ile Asya kıtalarının kesiştiği noktada bulunan ve binlerce yıllık tarihe tanıklık etmiş böyle bir kentin tarihi mirasını yok saymak mümkün mü? Elbette ki hayır! İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak her zaman binlerce yıllık mirası devraldığımın bilinciyle hareket ediyorum. “Geçmişini bilmeyen geleceğini yönetemez” ilkesi her zaman aklımın bir köşesinde yazılı duruyor.

Ecdadımın baş döndürücü zenginlikteki tarihinde yapılan hatalardan ders çıkartırken, hayata ve dünyaya kattıkları güzellikleri de gelecek kuşaklarımıza aktarmaya çalışıyorum. Çünkü biliyorum ki; bu güzel tarihi unutmaya da unutturmaya da hakkımız yok!

Selçuklulardan günümüze asırlar boyunca İstanbul’u süsleyen ve kentin simgesi olan lale’ler de bu tarihin bir parçası… Ama ne yazık ki binlerce yıldır İstanbul’u taçlandıran laleleri tarihimizde pek çok zenginlik gibi unutmuştuk. Hatta daha da acısı anavatanının Hollanda olduğuna biz bile inanacak duruma gelmiştik!

Ama çok şükür ki tarihi mirasımızı korumak vizyon ve misyonuyla hareket eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, 10 yıllık hizmet dönemimizde laleleri gerçek vatanına yeniden kazandırdık. Milyonlarca lale soğanını, anavatanı olan İstanbul toprağıyla buluşturduk. Bu doğrultuda yaptığımız çalışmalarla İstanbul artık kendi lalesini kendisi üretir hale geldi. Gelirleri olmayan orman köylülerimize lale ürettirerek yeni istihdam alanı oluşturduk. Artık her bahar İstanbul, açan rengârenk laleleriyle zengin tarihine selam gönderiyor.

Etkinlik Adı Tarih Saat Yer İçerik
9. İstanbul Lale Festivali Açılışı 6 Nisan’14, Pazar 14.00 Emirgan Korusu
Beyaz Köşk Bahçesi
Emirgan Korusu Etkinlikleri 6-27 Nisan’14 11.00
20.00
Emirgan Korusu
Beyaz Köşk Bahçesi
1. Yerli Müzik Grupları Performansları
2. Ebru Sanatçıları Performansları
3. Ressamların Performansları
4. Cam Üfleme Sanatı Performansı
5. KKM 4. Lalelerin Dilinden Sergisi
6. İSMEK Geleneksel Türk Sanatlarında Lale Sergisi
7. İSMEK Lale Temalı Ürünler Satış Noktası
8. Lale Heykelleri Sergisi
9. İstanbul Lale Festivali Kronolojik Fotoğraf Sergisi
10. Canlı Lale Satış Noktaları
11. Lale Fotoğraf Çekim Noktası
Kadıköy Göztepe 60.Yıl Parkı Etkinlikleri 13-27 Nisan’14 11.00
20.00
Kadıköy Göztepe
60. Yıl Parkı
1. Yerli Müzik Grupları Performansları
2. Ebru Sanatçıları Performansları
3. Ressamların Performansları
4. Cam Üfleme Sanatı Performansı
5. İSMEK Lale Temalı Ürünler Satış Noktası
6. Lale Heykelleri Sergisi
7. İstanbul Lale Festivali Kronolojik Fotoğraf Sergisi
8. Canlı Lale Satış Noktaları
9. Lale Fotoğraf Çekim Noktası
İsmail Acar Lale Festivali Geleneksel Resim Sergisi 6-27 Nisan’14 10.00
17.00
İstanbul Lale Vakfı Sergi Salonu –
Emirgan Korusu
“Kutsal Kelam’ın Taneleri”
Kaya & Münevver Üçer Tezhip Sergisi
7-27 Nisan’14 10.00
19.00
Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi (Taksim Maksemi)
“LALE: 15 Yıllık Seçki” Segisi 12- 30 Nisan’14 10.30
18.00
 Cemal Reşit Rey Konser Salonu Fuayesi
İstanbul Lale Kupası
ITF Uluslararası Kadın Tenis Turnuvası
21-27 Nisan’14 Kadıköy
Göztepe 60. Yıl
Parkı
En Güzel Lale Fotoğraf Yarışması
Ödül Töreni ve Sergisi
11 Mayıs’14, Pazar 11.30 Emirgan Korusu
Beyaz Köşk Bahçesi
İsmail Acar Resim Sergisi

Geleneksel Resim Sergisi: 6-27 Nisan 2014 10:00 19:00
İstanbul Lale Vakfı Sergi Salonu – Emirgan Korusu

İsmail Acar’ın “lale” temalı resim sergisi, lalelin İstanbul’la buluşmasını konu alıyor. İstanbul’a ait mimari formlarla birlikte lale kendi estetik formunu izleyiciye farklı renk, desen ve harmoni zenginliğinde sunuyor. 40 eserden oluşan bu sergi, sanatçının kaligrafiyle mimariyi, mimariyle de laleyi aynı düzlemde birleştirdiği bir tür görsel illüzyona dönüşüyor.

İsmail Acar Kimdir?

1971 Suşehri, Sivas’ta dünyaya gelen İsmail Acar, 1988 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim bölümüne girdi ve 1992 yılında mezun oldu. Aynı üniversitede 1993 yılında yüksek lisans derecesini aldı. 2001 yılından itibaren gerçekleştirdiği tüm sergilerde, sergi gelirinin bir kısmını sosyal yardım amaçlı çalışan vakıf-dernek ve kuruluşlara bağışlamaktadır. Bugüne kadar toplam 200’ün üzerinde kişisel sergi ve karmasergiye katılan sanatçının katıldıgı bazı önemli sergiler ve aldıgı ödüller.

2012 5 Duyu 5 Olgu Türk ve İslam Eserleri Müzesi İstanbul,TÜRKİYE .National Portre Gallery Londra, İNGİLTERE. 2011 “Beş Duyu, Kırmızı Oda Beyaz Oda” 12. İstanbul Bienali Paralel Etkinlik, İstanbul, TÜRKİYE.2010 “III İstanbul”, Çırağan Kempinski, İstanbul, TÜRKİYE.2010 Doğunun İkonları, Palazzo Giovane, Foransa, İTALYA.2010 Türkler Viyana’da sergisi Jüdisches Museum Wien, Viyana, AVUSTURYA. 2009 Floransa Bienali,Floransa, İTALYA.2008 Uluslararası Moskova Sanat Fuarı, Moskova, RUSYA. 2008 Tulip Topkapı Sarayı,İstanbul, TÜRKİYE. 2008 Doğunun İkonları, Dubai, B.A.E.2007 Makedonya Ulusal Müzesi Anadolu’nun Sultanları ve Kralları sergisi, Üsküp, MAKEDONYA.2007 Miami Art Basel, Miami, ABD. 2005 Champs-Elysees Melanj Objeler, Paris,FRANSA.2005 51. Uluslararası Venedik Bienali, Venedik, İTALYA.2003 “Doğu’nun İkonları”, Tokyo, JAPONYA.

Aldığı ödüllerden bazıları:

2009 Floransa Bienali birincilik ödülü, İTALYA
2009 Chianciano Bienali birincilik ödülü, İTALYA
2008 Uluslararası Moskova Sanat Fuarı ödülü, RUSYA
2007 Floransa Bienali birincilik ödülü, İTALYA
2005 Yılın sanatçısı, TÜRKİYE
2004 Yılın sanatçısı, TÜRKİYE

Çalışmalarını İstanbul’da sürdüren sanatçının eserleri Avrupa ülkelerinin tamamında, A.B.D., Kanada, Meksika, Arap Yarımadasının tamamında, Rusya, Moldovya, Ukrayna, tüm Türki Cumhuriyetler’de, Çin, Tayvan, Kore ve Japonya’da müze, özel koleksiyon ve galerilerde bulunmaktadır.

9. İstanbul Lale Festivali kapsamında düzenlenen En Güzel Lale Yarışması’na ait dereceye giren ve sergilenen çalışmalara buradan ulaşabilirsiniz. (Sergilenen çalışmalar alfabetik sırayladır)