Laleye Değer, İstanbulluya Değer...

Ters Lale

İstanbul Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yılın Haziran ayında Kapıkule Sınır Kapısı´ndan yurtdışına kaçırılmak istenen Ters Lalelerin izini Erzurum´un Karayazı İlçesinde sürmeye devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı´nın çalışanları Dünya´da sadece Anadolu´ya özgü Endemik Bitkilerden olan ve latince ismi Fritillaria Latifolia, Fritillaria Michailovskyi olan Ters Laleleri, yetiştiği Erzurum´un Karayazı İlçesinde bu yılda görüntüledi. 08.05.2012 tarihinde Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı´na bağlı bir ekip bölgede inceleme ve gözlem çalışması yaptı. Bu inceleme çalışmasında Karayazı İlçesinde, 2500-3000 m. yükseklikte bulunan dağlardaki küçük dere kenarlarında ve taşlık alanlarda doğal olarak yetiştiği gözlemlenen Ters Lalelerin geniş bir alanı kapladığı ve çiçek açmaya başladığı gözlemlendi. Fritillaria Latifolia ve Fritillaria Michailovskyi türlerinde çiçek ebatlarının 7-10 cm, çiçeklerin ömürlerinin ise 10-15 gün olduğu tespit edildi.

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi, süs bitkileri olarak her geçen gün kent peyzajı düzenlemelerinde önemi artan bu ve benzeri soğanlı ve yumrulu bitkilerin korunması, doğal yayılış alanlarının belirlenmesi, tespiti, kayıt altına alınması ve üretilmesine yönelik olarak üniversitelerimizle birlikte ortak bilimsel araştırma çalışmaları da sürdürmektedir.

Bu çalışmalardan birincisi Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile birlikte sürdürülen bir projedir. Bu projeyle Erzurum ve Van illeri floralarında doğal yayılış gösteren Ters Lale türü ve benzeri soğanlı bitkilerin belirlenmesi ve belirlenen türlerden alınan numunelerle bu bitkilerin doku kültürlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Doku kültürlerinin belirlenmesinden sonra da bölgedeki bu tür endemik soğanlı bitkilerin üretimine uygun köyler / mezralar tespit edilerek; yöredeki köylülerimizin Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilecek lale soğanlarıyla deneme üretimi yapmaları sağlanacaktır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda, asgari iki yıl sonra uygulamaya ve pazara hazır çiçek soğanı üretimi gerçekleşmiş olacaktır.

Büyükşehir Belediyesinin Üniversitelerimizle yürütmüş olduğu ikinci proje Lale soğanlarının çiçek açma sürelerinin artırılmasına yönelik araştırma projesidir. Bu proje Ege Üniversitesi işbirliğiyle sürdürülmektedir. Halen hava koşullarının olumlu gitmesi durumunda maksimum üç hafta olan lale çiçek ömrü, bu projenin başarıya ulaşmasıyla uzatılmış olacaktır.