Laleye Değer, İstanbulluya Değer...

4. GELENEKSEL LALE KARDEŞLİĞİ BULUŞMALARI BÜYÜK BİR COŞKUYLA BAŞLADI


 12.11.2016

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ’ın bir devre adını veren laleyi ilk kez 11 yıl önce 2005 yılında "ANAVATANINA DÖNEN SULTAN, LALE" sloganıyla başlattığı çalışmalar, İstanbullular tarafından takdirle karşılandı.

 

11 yıl önce başlatılan Lale Festivalleri ile sergiler ile sanat etkinlikleri ile yarışma ve sempozyumlar ile Türk kültür ve sanat hayatında önemli yer tutan laleye farkındalık yaratılarak daha yakından tanınması sağlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ’ın da Onursal Başkan olduğu İstanbul Lale Vakfı, Türkiye genelinde lalelerin yaygınlaştırılması, ulusal ve uluslararası platformda tanıtılması, bilinirliğinin artırılması, lalelerin korunmasını sağlamanın yanı sıra lalenin Türk kültür ve sanat hayatındaki yeri, konumu hakkında araştırmalar yapmak, yapılan tüm bu çalışmaları anlatmak, koruma ve geliştirme faaliyetlerini kamu oyuna duyurmak amacıyla kitap, dergi basmak, yayımlamak, müze kurmak, sergiler tertiplemek ve yukarıda sayılan hususlarda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek; bu konularda faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yapmak ve ortak projeler üretmek amacı ile kurulmuştur.

Lalenin bir Türk çiçeği olduğuna ve figür olarak Türk kültür ve sanat hayatındaki yeri ve önemine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacından yola çıkan İstanbul Lale Vakfı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin interaktif katılımını hedeflediği geleneksel hale gelen “Lale Kardeşliği Buluşmaları” adı altında lale dikimi etkinliğinin bu yıl 4.cüsünü gerçekleştirmektedir.

Çocuklarımıza öz değerlerimizi kavratmak ve içselleştirmek, yaparak yaşayarak öğrenme modelini hedef alarak laleyi yerinde keşfetmek ve sürdürülebilir çevre sevgisini aşılamak, çevre duyarlılığına farkındalık yaratmak, çocuklarımızın birlikte hareket edebilme, grup çalışması, kardeşlik duygusu, iş bölümü ve sorumluluk gibi güzel davranışlarını pekiştirmek, duygusal ve fiziksel zekalarını tanıma ve geliştirmeye yönelik çevre faaliyetinde bulunmak amacı ile Lale Kardeşliği Buluşmaları gerçekleştirilmektedir.

Lale Kardeşliği Buluşmaları kapsamında iki hafta boyunca çocuklarla lale dikimi gerçekleştirilecektir.
*11 Kasım Cuma günü Zeytinburnu Dünya Barış Parkı’nda etkinliğimiz başlamıştır;
*14-18 Kasım haftası Emirgan Korusu’ndaki Lale Müzesi’nin de bulunduğu Vakfın Merkez binasında;
*Engelliler Haftası münasebetiyle de İBB Florya Engelliler Yaz Kampı’nda ve yine vakıf merkezi olan Emirgan Korusu’ndaki alanda lale dikimi gerçekleştirilecektir.

11 Kasım Cuma günü Zeytinburnu Dünya Barış Parkı’nda sabah ve öğlen grubu olmak üzere dünyada ilk kez toplam 2000 öğrenci ile lale dikimi gerçekleştirilmiştir.

Günün anısına öğrencilere katılım belgesi takdim edilmiştir; ayrıca Emirgan Korusu’nda yer alan Lale Müzesi’ne 2 kişilik ücretsiz giriş bileti hediye edilerek sembol olarak günümüze kadar gelmiş ve hala değer gören lale figürünün Türk kültüründe hangi eserlerde hayat bulduğunu görme imkanı sağlanmış olacaktır. 4. Geleneksel Lale Kardeşliği Buluşmaları kapsamında bu yıl toplamda 3000 öğrenciye ulaşılması hedeflenmektedir.