Laleye Değer, İstanbulluya Değer...

5. Dünya Lale Festivali Heyeti Emirgan Korusu´nda ´Dostluk Lalesi´ Dikti.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul´da gerçekleştirilen Dünya Lale Zirvesi katılımcılarıyla Emirgan Korusu´nda "Dostluk Lalesi" dikti.

Dostluk ve barış elçisi lale...

Kanada, Avustralya, İngiltere ve Amerika´nın ardından 5´incisi İstanbul´da yapılan Dünya Lale Zirvesi, Emirgan Korusu´nda gerçekleştirilen "Dostluk Lalesi Dikim Töreni" ile renklendi. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş´ın yanı sıra, Dünya Lale Zirvesi Başkanı Michel Gauthier ile İBB Bürokratları ve zirve için gelen yabancı misafirler katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı´nın ev sahipliği, Lale Vakfı ve Ağaç AŞ´nin sponsorluğunda gerçekleşen törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, lale bitkisi gibi bazı değerlerin insanları etrafında topladığını ve tarihin akışına yön verdiğini söyledi.

İstanbul´un geçmişle bağlarını güçlendiren ve hafızaları tazeleyen lalenin, zarafetiyle insanların aynı güzel duyguları paylaşmasına vesile olduğunu ifade eden Kadir Topbaş, "Emirgan Parkı´na ve İstanbul´un her köşesine yakışır boyutta dikimlerle lale her yıl İstanbullularla buluşuyor. Sanatçıların duygularını geliştiriyor. Bugün dikeceğimiz Dostluk Lalesi´nin tüm insanların gönlünde bir dostluk ve barış lalesi olarak açmasıdır" dedi.

Dikilen çiçekler sektörü geliştirdi

Hz. Mevlana´nın "Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır" sözünü hatırlatan Başkan Topbaş, "Bizim duygularımız bir, güzelliklerde buluşarak geleceğe yürüyoruz. 5. Lale Zirvesi´nin İstanbul´da yapılmasını çok önemsiyorum ve bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. İlk lale dikmeye başladığımız 2005 yılından bugüne doğru baktığımızda ne kadar güzel bir iş yaptığımızı daha iyi görüyoruz. İstanbulluların kendilerinden bir parça olan laleye sahip çıkarak barışa ve hoşgörüye de kapılarını açtığını düşünüyorum. İnsanlar ne kadar ortak değer etrafında toplanırsa hoşgörü o kadar çok gelişir ve birbirinin farkında olur" diye konuştu.

Lale mevsiminde Emirgan Korusu´nun dolup taştığını ve yoğunluğun trafiği etkilediğini hatırlatan Topbaş, İstanbul´un park ve bahçelerindeki güzellikleri gören vatandaşların kendi evlerinde ve bahçelerinde de daha çok çiçek bakmaya başladığını ve gelişen çiçekçilik sektörünün şehre katma değer kazandırdığını kaydetti.

"Laleyi sadece bir çiçek olarak değil, aynı zamanda dostluğun simgesi olarak görmek gerekir" diyen Topbaş, şunları kaydetti; "Diktiğimiz dostluk lalesi dünya insanlarına olan sevgimizin ve hoşgörümüzün yansımasıdır. İstanbul´da bu yıl 270 lale türüne ulaştık. Ancak hedefimiz Osmanlı dönemindeki 1588 türün tamamına ulaşabilmek. Böyle büyük bir zenginliği yakaladığımızda herhalde duygularımız çok daha fazla gelişecek ve anlam taşıyacaktır. Bu da doğa ve çevre sevgimizi daha çok geliştirecektir. Barış kenti olan bu şehirden tekrar dünyaya barışı haykırıyoruz."

Her ülkeye bir lale bahçesi...

Dünya Lale Zirvesi Başkanı Michel Gauthier da Dostluk Lalesi´nin dikilmesi için İstanbul ve Emirgan Korusu´ndan daha güzel bir yer olamayacağını belirterek, "Cemiyetimizin resmi çiçeği ve aşkın çiçeği olan laleyi Emirgan´da dikmekten daha güzel bir şey olamazdı. Dileğimiz bu güzel çiçeğin dünyanın bütün bahçelerinde açarak dostluk mesajımızı tüm dünyaya yaymasıdır. Lale Zirvesi´ne katılan katılımcılara kendi ülkelerinde lale bahçeleri oluşturmalarını tavsiye ediyorum. Bu konuda kendilerine yardımcı olabiliriz" diye konuştu.

Törende konuşmaların ardından lale üretimine katkı sağlayanlara teşekkür belgesi verildi. Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler Dostluk Lalesi´nin soğanlarını diktiler. Kadir Topbaş, Dünya Lale Zirvesi Başkanı Michel Gauthier ve diğer katılımcıları lalelerin açma zamanına denk gelen Nisan ayında gerçekleşen Lale Festivali´ne davet etti. Gauthier ile diğer yabancı misafirler festivale katılma sözü verdi.