Laleye Değer, İstanbulluya Değer...

5. Dünya Lale Zirvesi´nin Kapanış Oturumu İstanbul Lale Vakfı´nda Yapıldı

İstanbul’da bu yıl 5.si düzenlenen Dünya Lale Zirvesi’nin kapanış oturumu, 15 Kasım 2013 tarihinde İstanbul Lale Vakfı’nın Emirgan’da bulunan Lale Müzesi ve Araştırma Merkezi’nde yapıldı.
Kapanış oturumu İstanbul Lale Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin ULUSAN’ın konuşmasıyla başladı. Daha sonra zirveye katılan ülkelerin festival sunumları yapıldı. Zirveye katılan 12 ülkenin festival sunumunun ardından İstanbul Lale Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı M. İhsan ŞİMŞEK’de “İstanbul’da geçmişten günümüze Lale Festivalleri” başlıklı sunumunu yaptı.


Sunumları takiben festivallere katılan ülkeler İstanbul Lale Vakfı koleksiyonu için ülkelerinden getirmiş oldukları hediyeleri takdim ettiler. İstanbul Lale Vakfınca da katılımcı ülkelerin temsilcilerine ülkemizi temsilen el işçiliği ile yapılmış camdan bir vazo ve lale hediye edildi.
Daha sonra Dünya Lale Zirvesi bildirisinin katılımcı ülkeler delegasyonunca imzalanmasıyla devam eden toplantıda bir sonraki zirvenin Güney Kore’nin ev sahipliğinde yapılmasına oy birliği ile karar verildi. Toplantı, Dünya Lale Zirvesi Başkanı ve İstanbul Lale Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı’nın kapanış konuşmalarını takiben Dünya Lale Festivallerinin sembolü olan Dev Lale İkonu üzerine katılımcıların İstanbul’daki zirve anısına temennilerini yazarak imzalamasıyla son buldu.