Laleye Değer, İstanbulluya Değer...

9. İstanbul Lale Festivali Başladı

Bu yıl 01-30 Nisan 2014 tarihleri arasında kutlanacak olan 9. İstanbul Lale Festivali’nin resmi açılış töreni 6 Nisan 2014 tarihinde saat 14:00’de Emirgan Korusu Beyaz Köşk bahçesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir TOPBAŞ , Lale Vakfı Başkanı Bahattin ULUSAN, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Nihat MACİT, İBB Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı M.İhsan ŞİMŞEK, Ağaç A.Ş. Genel Müdürü Eyyüp KARAHAN,Beyoğlu Belediye Meclis Üyesi Nezaket Şimşek, İBB Bürokratları ve İstanbulluların yoğun katılımıyla yapıldı.
30 Mart 2014 yerel seçimlerinin ardından ilk programına katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mimar Kadir TOPBAŞ’ı açılışa yoğun ilgi gösteren İstanbullular 3.dönem başkanlığa seçilmesi dolayısıyla tebrik ederek dakikalarca alkışladılar. Başkan TOPBAŞ açılışta yaptığı konuşmada ; “O kadar büyük bir sorumluluk yüklendiniz ki, çalışmalarımıza 24 saat az gelecek neredeyse……” dedi ve konuşmasının devamında da Lalenin 9 yıllık çalışmalarının neticesinde evine döndüğünü bugün açılışında bulunduğumuz 9. Uluslar arası İstanbul Lale Festivalinde 20 milyon Lale İstanbulluları selamladığını ve İstanbulluların yüzüne güldüğünü, Türkiye’nin artık Lale soğanı ithal etmek yerine ihraç eden bir ülke konumuna dönüştüğünü; İstanbul’da Festival kapsamında yapılan dikim maliyetinin 5 milyon lira olduğunu, ancak lalenin ve bu festivalin reklam değerinin ölçülemeyecek kadar çok büyük olduğunu ifade etti.
Konuşmasının ardından Başkan Kadir TOPBAŞ lalenin taç yapraklarıyla renklendirilmiş olan doğal pastayı eşi Özleyiş TOPBAŞ Hanım Efendi ile birlikte kesti ve vatandaşlara ikram etti. Bir saate yakın bir süre vatandaşlarla sohbet edip, onlarla hatıra fotoğrafı çektiren Başkan TOPBAŞ daha sonra Eşi Özleyiş TOPBAŞ, İstanbul Lale Vakfı Başkanı Bahattin ULUSAN, Beyoğlu Belediye Meclis Üyesi Nezaket ŞİMŞEK ile birlikte Emirgan Korusu içerisindeki İstanbul Lale Vakfı’nda Ressam İsmail ACAR tarafından festival kapsamında hazırlanan Lale Sergisinin açılışına da katıldı.
Açılışı yapılan 9. İstanbul Lale Festivali 30 Nisan’a kadar sürecek. Festival süresince başta Emirgan Korusu olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait çeşitli mekanlarda yerli müzik grupları ile çeşitli ressam ve sanatçılar performanslarını ve eserlerini sergileyecekler.