Laleye Değer, İstanbulluya Değer...

İSTANBUL’DA LALE ZAMANI 10. İstanbul Lale Festivali

 

 İSTANBUL’DA LALE ZAMANI

10. İstanbul Lale Festivali

1 - 30 Nisan 2015


 

 Festival broşürünü indirmek için tıklayınız..

 Lale, adını bir devre vermiş, doğu kültür ve mitolojilerinde özgün bir yere sahip özel bir çiçektir. Orta Asya´dan Anadolu´ya, kilimlerimizden tablolarımıza, bahçelerimizden parklarımıza kadar hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır.

Lale, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan şehrimizin de uluslararası platformda sembolü haline gelmiştir.

Dünü, bugünü ve geleceğiyle lale İstanbul’dur. İstanbullu’dur.

Bu duygu ve anlayıştan hareketle geçtiğimiz son 9 yılda İstanbul´un bahçelerinde, parklarında, meydanlarında, pencere önlerindeki saksılarda milyonlarca lale açtı. Düzenlediğimiz uluslararası sempozyumlarla dünden bugüne lalenin tarihini ve yerini tartıştık, İstanbul Lalesi’ni daha iyi ve yakından tanıdık. En Güzel Lale Yarışması ile festivale sizlerin coşku ve heyecanını taşıdık. Laleyi, düzenlediğimiz sergilerle, sanat etkinlikleri kapsamında halkımızla buluşturduk.

10. İstanbul Lale Festivali kapsamında, bu yıl da İstanbul ve İstanbullular lalesiyle yeniden buluşuyor. Laleler, yine sokaklarımızı, parklarımızı, bahçelerimizi ve meydanlarımızı renklendiriyor.

Tarihi değerimiz lalelerle yapacağımız bu muhteşem buluşmaya tüm İstanbulluları davet ederken; bize bu zengin mirası bırakan ecdadımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Asırlar öncesinden günümüze gelen lalelerle olan keyifli yolculuğumuzun sonsuza dek sürmesini tüm yüreğimle diliyorum.

Dr. Kadir Topbaş
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

 

 

10. İSTANBUL LALE FESTİVALİ PROGRAMI

Toprak, Ateş ve Lale Sergisi
Sergi Süresi : 15 - 30 Nisan 2015
Yer : Cemal Reşit Rey Sergi Salonu

Lale Açan Varaklar Sergisi
Sergi Süresi : 15 - 30 Nisan 2015
Yer : Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi

İsmail Acar Lale Festivali Geleneksel Resim Sergisi
Sergi Süresi : 17 - 30 Nisan 2015
Yer : Emirgan Korusu, İstanbul Lale Vakfı Sergi Salonu

Dünyanın En Büyük Laleden Halısı
Tarih : 18 - 30 Nisan 2015
Yer : Sultanahmet Meydanı

En Güzel Lale Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni
Tarih : 23 Mayıs 2015
Saat : 11.00
Yer : Emirgan KorusuEmirgan Korusu Etkinlikleri

Etkinlik Süresi : 11 Nisan - 3 Mayıs 2015
Etkinlik Saatleri : 11.00 - 20.00

• Yerli Müzik Grupları Performansları
• Ebru Sanatçıları Performansları
• Ressamların Performansları
• Kaligrafi Sanatçıları Performansları
• Cam Üfleme Sanatı Performansı
• Kadın Koordinasyon Merkezi Lale Temalı Ürünler Sergisi
• İSMEK Geleneksel Türk Sanatlarında Lale Sergisi
• İSMEK Lale Temalı Ürünler Satış Noktası
• Lale Heykelleri Sergisi
• Lale Festivali Kronolojik Fotoğraf Sergisi
• Canlı Lale Satış Noktaları
• Lale Fotoğraf Çekim Noktası
• Lale Temalı Halı Dokuma

 

Kadıköy Göztepe 60. Yıl Parkı Etkinlikleri

Etkinlik Süresi : 11 Nisan - 3 Mayıs 2015
Etkinlik Saatleri : 11.00 - 20.00

• Yerli Müzik Grupları Performansları
• Ebru Sanatçıları Performansları
• Ressamların Performansları
• Kaligrafi Sanatçıları Performansları
• Cam Üfleme Sanatı Performansı
• İSMEK Geleneksel Türk Sanatlarında Lale Sergisi
• İSMEK Lale Temalı Ürünler Satış Noktası
• Lale Heykelleri Sergisi
• Lale Festivali Kronolojik Fotoğraf Sergisi
• Canlı Lale Satış Noktaları
• Lale Fotoğraf Çekim Noktası


İstanbul’da lale zamanı başlıyor!

Bu yıl onuncusunu düzenlediğimiz İstanbul Lale Festivali süresince Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı, çeşitli etkinliklere sahne olacak!

3 Mayıs’a kadar devam edecek festival kapsamında, bu baharda da parklarda, meydanlarda, bahçelerde, pencere önlerindeki saksılarda laleler açacak.

Dünyada bir ilk olan ve 545 bin lale kullanılacağı “Lale Halısı” da, Sultanahmet Meydanı’nda hayat bulacak.


Lale, İstanbul halkıyla bir daha ve yeniden kucaklaşıyor!

10. İstanbul Lale Festivali kapsamında düzenlenecek birbirinden renkli etkinlikler ile İstanbullular, eski dostları lalelerle bir kez daha hasret giderecek. Festival süresince iki ana etkinlik alanında yerli müzik grupları, canlı konserlerle İstanbullulara keyifli anlar yaşatacak.

Ebru sanatçıları yapacakları canlı performans gösterileriyle sanatseverlerle buluşacak.
Fotoğraf ve resim sergileri açılacak. Kısaca İstanbullular bahara renkli ve canlı bir merhaba diyecek.

Keyifli ve renkli organizasyonların yanı sıra sportif etkinlikler de İstanbulluları bekliyor… İlkini 2013 yılında düzenlediğimiz ve geleneksel hale getirdiğimiz İstanbul Lale Kupası ITF Uluslararası Kadın Tenis Turnuvası ile laleyi sporla buluşturmaya devam ediyoruz. İstanbul bir kez daha birbirinden başarılı sporcuların mücadelelerine ev sahipliği yapacak.

Ayrıca İstanbul Lale Festivali Üniversiteler Arası Plaj Futbolu Turnuvası heyecanını da bu yıl hep birlikte yaşayacağız.

Bu yıl onuncusunu yaptığımız İstanbul Lale Festivali, “İstanbul Lalesiyle Buluşuyor!” sloganıyla 2005 yılında başladı. Dokuz yılda; sergileri, sempozyumları, canlı performansları, gösterileri, ödül törenleri ile renkli bir festival yaşadık.

Geçmişe renkli bir yolculuğa var mısınız?
Gelin hep birlikte Lale Festivali Kronolojik Fotoğraf Sergisi’ni gezelim ve anılarımızı tazeleyelim.

 

Lalelerin güzelliği notaların ahengiyle birleşecek!

Birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak 10. İstanbul Lale Festivali, gün boyunca süren konserlerden yayılan notaların ahengiyle bir başka güzel olacak.

İstanbullular, yerli müzik gruplarının vereceği konserlerle baharın enerji veren havasını keyifli soluyacak.

Festivale katılan müzik grupları, etkinliklere neşe ve eğlence katacak. Geleneksel sanatımız ebru, lale olup açacak!

10. İstanbul Lale Festivali’nde sanata ve sanatçılara özel bir yer ayrıldı. Geleneksel sanatlarımız içinde özgün bir yeri olan ebru, festival süresince iki ayrı noktada canlı performansla gündeme gelecek.

Böylece geleneksel sanatımız ebru festivalde bir daha canlanacak. Bu gösterileri sakın kaçırmayın!

 

İSMEK festivalde!

10. İstanbul Lale Festivali kapsamında İSMEK, Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı’nda Geleneksel Türk Sanatları’nda Lale isimli birer sergi açacak.

Lale’nin geleneksel Türk Sanatları’na nasıl yansıdığını görmek, lalenin sanatımızdaki serüvenini tarih içinde izlemek için bu sergiyi kaçırmayın!

Yine Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı’nda İSMEK imzalı lale temalı ürünleri beğenip satın alabileceğiniz bir de satış noktası bulunacak.


Lale Temalı Ürünler Sergisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi, ihtiyaç sahibi ailelerin
sorunlarına çözüm üretmenin yanı sıra sosyo-kültürel çalışmaları ile kadınlara da destek
oluyor. 2007 yılında faaliyete geçirilen Eğitim ve İstihdam Atölyelerinde düzenlenen kurslar, bu çalışmaların başında geliyor. Gelinlik sektöründe revaçta olan kasnakta boncuk işleme ve yapay çiçek gibi çeşitli kurslar sayesinde kadınlar, el emeği ve göz nuru çalışmaları ile aile ekonomilerine de destek oluyor.

Eğitim ve İstihdam Atölyelerimizde mesleki eğitim alan kursiyerlerimiz tarafından hazırlanan ürünler, bu yıl da İstanbul Lale Festivali’nde…

Serginin adını aldığı ve ürünlerin de ana teması olan laleler, hünerli ellerde yeniden hayat bularak, İstanbul ve lale aşıklarının beğenisine sunuluyor.


Canlı Lale Satış Noktaları

Festival süresince Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı’nda bulunan canlı lale satış noktalarında beğendiğiniz laleleri satın alabilirsiniz.


Lale Heykelleri, Emirgan Korusu ve Kadıköy Göztepe 60. Yıl Parkı’nda!

Göz alıcı renkleri ve güzelliğiyle İstanbul´un bir parçası olan lale, 10. İstanbul Lale Festivali kapsamında düzenlenen sergiyle birbirinden güzel lale heykelleri sanatçıların yorumlarında hayat buluyor.

Lale heykelleri, Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı’nda sizleri bekliyor.

 

 Dünyanın en büyük laleden halısı Sultanahmet’te…

İstanbul’un aşkı laledir… Halı ve kilim ise Türklerin dünya kültürüne bir hediyesidir. İstanbul Lale Festivali kapsamında lale, ilmek ilmek halıya dokunuyor. İstanbul’un sembol çiçeği laleden su kültüründe lale yetiştiriciliği yöntemi ile dünyada ilk kez laleden halı motifi yapılıyor. Böylece lale, Türkiye’nin simgesi haline geliyor.

Toplam 1.050 m2 ölçüde yapılacak olan ve 545 bin lalenin kullanılacağı Lale Halısı, Sultanahmet Meydanı’nda İstanbulluları bekliyor.


Lale temalı halı Emirgan’da İstanbulluları bekliyor…
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arş. Gör. Derya Tecimer, Arş. Gör. Didem Öz ve öğrencileri, Emirgan Korusu’nda lale temalı halı dokuma etkinliği düzenleyecekler.


Emel Basut Gemici, “Toprak, Ateş ve Lale” Sergisi

Sergi Süresi: 15 - 30 Nisan 2015
Yer: Cemal Reşit Rey Sergi Salonu

Toprak, Ateş ve Lale Sergisi, tarihe tanıklık eden lalenin ve çininin doyumsuz uyumunu farklı bir bakış açısıyla sunuyor. Emel Basut Gemici’nin çini sanatında modern uygulamalar ve yeni yaklaşımlardan oluşan yaklaşık 50’ye yakın eseri ilk kez bu sergide sanatseverlerle buluşuyor.

Emel Basut Gemici kimdir?

Lise öğrenimini Erenköy Kız Lisesi’nde tamamlayan Emel Basut Gemici, 1994 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Çini Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.

Aynı üniversitede Yüksek Lisans derecesini aldı. 1999 yılında MSGSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Tük Sanatları Bölümü Eski Çini Onarımları Ana Sanat Dalı’nda dersler veren Gemici, halen çini seçmeli tasarım dersleri veriyor. Aynı zamanda Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Caferağa Medresesi’nde de Çini Tasarım ve Uygulama eğitimleri veriyor.

Çini sanatı tasarım ve uygulama çalışmaları içindeki arayışlarında değişik ve yenilikçi teknikleri deneyen, minyatür gibi yakın disiplinleri değerlendiren sanatçı, eserlerinde çiniyi farklı malzemeler ile birlikte kullanıyor ve çiniye boyut veriyor.

İsmail Acar Lale Festivali Geleneksel Resim Sergisi

Sergi Süresi: 17 - 30 Nisan 2015
Yer: İstanbul Lale Vakfı Sergi Salonu - Emirgan Korusu

İsmail Acar´ın “lale” temalı resim sergisi, lalelin İstanbul´la buluşmasını konu alıyor. İstanbul´a ait mimari formlarla birlikte lale kendi estetik formunu izleyiciye farklı renk, desen ve harmoni zenginliğinde sunuyor.

İsmail Acar kimdir?
1971 Suşehri, Sivas´ta dünyaya gelen İsmail Acar, 1988 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim bölümüne girdi ve 1992 yılında mezun oldu. Aynı üniversitede 1993 yılında yüksek lisans derecesini aldı.

Sanatçının katıldıgı bazı önemli sergiler ve aldıgı ödüller…

2014 Sultan in Roma Roma İTALYA, 2013 Tülip Lale Müzesi İstanbul, TÜRKİYE / 2013 Lave of İslam Riyad, SUUDİ ARABİSTAN / 2012 Beş Duyu Beş Olgu Türk ve İslam Eserleri Müzesi İstanbul, TÜRKİYE / 2011 “Beş Duyu, Kırmızı Oda Beyaz Oda” 12. İstanbul Bienali Paralel Etkinlik, İstanbul, TÜRKİYE / 2010 “III İstanbul”, Çırağan Kempinski, İstanbul, TÜRKİYE / 2010 “Yunus Emre Beş Duyu” Aya İrini, İstanbul, TÜRKİYE / 2010 Doğunun İkonları, Palazzo Giovane, Foransa, İTALYA / 2010 Türkler Viyana’da Sergisi Jüdisches Museum Wien, Viyana, AVUSTURYA / 2009 Floransa Bienali, Floransa, İTALYA / 2009 Doğu’nun İkonları, Çırağan Kempinski, İstanbul, TÜRKİYE / 2009 Chianciano Bienali, İTALYA / 2008 Uluslararası Moskova Sanat Fuarı, Moskova, RUSYA / 2005 Champs-Elysees Melanj Objeler, Paris, FRANSA /
2004 Uluslararası Arap Bienali, Bahreyn, B.A.E. / 2003 New York Sanat Fuarı, ABD / 

2003 “Doğu’nun İkonları”, Tokyo, JAPONYA / 2003 Kaftanlar, Davos, İSVİÇRE / 1993 Triptik Bosna, Londra, İNGİLTERE / 1993 Gar Sanat Galerisi, Ankara, TÜRKİYE / 1992 Zebra Sanat Galerisi, İstanbul, TÜRKİYE

 

Aldığı ödüllerden bazıları:
2009 Floransa Bienali Birincilik Ödülü ve Altın Madalya, İTALYA / 2009 Chianciano Bienali Birincilik Ödülü, İTALYA / 2008 Uluslararası Moskova Sanat Fuarı Ödülü, RUSYA / 2007 Floransa Bienali Birincilik Ödülü, İTALYA / 2005 Yılın Sanatçısı, TÜRKİYE / 2004 Yılın Sanatçısı, TÜRKİYE.

 

İstanbul’un en güzel lalelerini seçiyoruz.

Lale Festivali kapsamında, her yıl olduğu gibi yine İstanbul’un en güzel lalelerini seçiyoruz.

İstanbul’un parklarında, bahçelerinde, korularında ve köşklerinde açan lalelerin fotoğraflarını çekin ve bu yarışmaya katılın, siz de kazanın!

Bilgi için: www.ibb.gov.tr
www.ifsak.org.tr

 

İstanbul’un lale bahçeleri…

10. İstanbul Lale Festivali kapsamında, bu yıl da İstanbul ve İstanbullular lalesine kavuştu. Bu bağlamda yine sokaklarımızı, parklarımızı, bahçelerimizi ve meydanlarımızı renklendiriyor; en güzel laleleri seçerek festivalimize heyecan katıyoruz.

Kentimizi bir kültür ve sanat başkenti olarak inşa ederken, adına yakışır bir görünüme kavuşması için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

• Gülhane Parkı’na 86 farklı türde 1 milyon 379 bin lale diktik.

• Emirgan Korusu’na 192 farklı türde 2 milyon 800 bin lale diktik.
Koruda tüm lale türlerini görmek mümkündür.

• Yıldız Korusu’na 32 farklı türde 730 bin lale diktik.

• Soğanlı Bitkiler Parkı’na 167 farklı türde 550 bin lale diktik.
Lale, sümbül, nergis ve muskari gibi soğanlı bitkileri lale dönemi bittikten sonra da parkımızda görmek mümkündür.

• Beykoz Korusu’na 8 farklı türde 92 bin 720 lale diktik.

• Göztepe 60. Yıl Parkı’na 161 farklı türde 1 milyon 187 bin 500 lale diktik.

• Büyük Çamlıca Korusu’na 16 farklı türde 524 bin 350 lale diktik.

• Küçük Çamlıca Korusu’na 25 farklı türde 571 bin 250 lale diktik.

• Fethipaşa Korusu’na 12 farklı türde 284 bin 408 lale diktik.

• Hıdiv Çubuklu Korusu’na 8 farklı türde 294 bin 200 lale diktik.