Laleye Değer, İstanbulluya Değer...

İSTANBUL LALE MÜZESİ AÇILIYOR…

 

 

17 Nisan 2015 tarihinde saat 19:00

 

 

 

Kültür ve medeniyetler beşiği İstanbul yeni bir müzeye kavuşuyor…

İstanbul Lale Vakfı Emirgan Mahallesi Koru Yolu Caddesi No:1’de bulunan vakıf merkezinde ülkemizin ilk Lale Müzesi’ni açıyor.İstanbul Lale Müzesi adıyla hizmet verecek müzenin açılışı 17 Nisan 2015 tarihinde saat 19:00 da vakfın Onursal Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Mimar Kadir TOPBAŞ tarafından yapılacaktır.
Müzede, lalenin bir soğan olarak dikiminden çiçek olarak açmasına kadar ki büyüyüp gelişme süreçlerinin botanik biliminden yararlanılarak gösterilmesi, lale türleri ve çeşitleriyle ilgili bilgilerin görsel materyaller kullanılarak özellikle eğitim çağındaki çocuklar ve gençlere anlatılması,interaktif yöntemler kullanılarak lale hakkındaki temel bilgilerin eğitici ve eğlendirici şekilde ziyaretçilere sunumu, geleneksel bir Türk el sanatı olan Ebru’nun bilgisayar ve dijital yazılımlar kullanılarak ilgi çekici bir şekilde uygulamalı olarak gösterilmesi,Osmanlı İmparatorluğu’nda bir devre adını vermiş olan Lalenin İstanbul’un kültüründeki yeri, önemi, eserleriyle ilgili yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen bilgilerin dijital teknikler ve modern müzecilik yöntemleri kullanılarak ziyaretçilere tanıtılması , etnografik ve kültürel objeler içerisinden lale deseni ve figürleri kullanılarak yapılmış olan geleneksel el sanatı ürünlerinin toplanması,teşhiri ve sergilenmesi amaçlanmaktadır.

İstanbul Lale Müzesi, Prof. Nurhan Atasoy’un önderliğinde uzman bir ekibin uzun süren gayretli çalışmaları sonucunda açılışa hazır hale getirildi.Prof. Nurhan Atasoy açılacak müzenin Bilim Kurulu Başkanlığı ‘nı da yürütecektir.