Laleye Değer, İstanbulluya Değer...

İstanbul, Lale Müzesi ve Araştırma Merkezi´ne Kavuştu...

2012 yılında Avrupa Kültür Başkenti de olan İstanbul yeni bir müzeye kavuştu. Lalenin üretiminin artırılması, yaygınlaştırılması, yurt dışı örneklerinde olduğu gibi ülkemizin ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacak çalışmaları yürütmek, bu konuda çalışan, kişi, kurum ve kuruluşları desteklemek, bilimsel amaçlı çalışmaları yürütmek amacıyla kurulmuş olan İstanbul Lale Vakfı bünyesinde oluşturulan İstanbul Lale Müzesi ve Araştırma Merkezi faaliyete başladı.

2005 yılında Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mimar Kadir TOPBAŞ´ın direktifleriyle yeniden İstanbul şehir peyzajında bir çiçek olarak yerini alan lalenin adıyla özdeşleşmiş olan Emirgan Korusu Lale Müzesine de ev sahipliği yapacak. Vakfın müze ve araştırma merkezi kurulması amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi´ne yapmış olduğu yer tahsisi başvurusu olumlu sonuçlanmış; konuyu görüşen Büyükşehir Belediye Meclisi 14.03.2012 tarih 648 sayılı kararıyla koru içindeki eski at ahırlarının bulunduğu alanı Lale Müzesi ve Araştırma Merkezinin kurulması amacıyla Lale Vakfına 25 yıllığına tahsis etmiştir.

Faaliyete başlayan merkez 14-15 Kasım 2013 tarihinde düzenlenecek olan 5. Dünya Lale Zirvesinde "Lale; Doğada, Tarihte ve Sanatta" konulu toplantı ve seminerlere ev sahipliği yapacaktır.

İletişim Bilgileri:
Emirgan Mah. Koru Yolu Cad. No:1 Sarıyer/İstanbul
Tel.: 0212 229 30 15
Faks: 0212 229 30 14