Laleye Değer, İstanbulluya Değer...

LALE KARDEŞİLİĞİ BULUŞMALARI BÜYÜK COŞKU İLE BAŞLADI

LALE KARDEŞİLİĞİ BULUŞMALARI BÜYÜK COŞKU İLE BAŞLADI


İstanbul Lale Vakfı’ nın bu yıl ikincisini düzenlendiği LALE KARDEŞLİĞİ BULUŞMALARI büyük coşku ile başladı. Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen 02-03-04 Aralık 2014 tarihlerinde toplam 3 gün sürecek olan öğrenciler ile laleyi buluşturan “Lale Kardeşliği Buluşmaları” etkinliği ile bugün beş okulumuzdan yüz elliye yakın öğrenciyi ağırladık. Büyük coşku ile hem Nisan’ da açacak ilk laleleri diktik hem de lalenin kültür ve sanatımızdaki yerini tanıttık.


İstanbul Lale Vakfının misyonu Onursal Başkanımız Dr. Mimar Kadir TOPBAŞ ın önderliğinde kültür ve sanat dallarına esin konusu olan lalenin yaşatılması, bu kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasını hedeflemektir. Bu amaçla lale kültürünün gelecek kuşaklara aktarılmasını en iyi geleceğimizin emanetçileri çocuklar ile beraber sağlamayı hedefleyerek interaktif çalışmalar düzenlemekteyiz.
Lale Kardeşliği Buluşmaları ile bu yıl 250 den fazla çocuk lale ile tanışacak…

İstanbul Lale Vakfı olarak ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin aktif katılımı ile “ Lale Kardeşliği Buluşmaları” etkinliğinin bu yıl ikincisini gerçekleştirdik. Geçen yıl 4 okul ile başlattığımız etkinliğe bu yıl Beyoğlu ilçesi ilkokul ve ortaokul düzeyinde toplamda 10 okul ve 250 den fazla öğrenci ile katılım sağlayacak. Etkinliğimiz, 02-03-04 Aralık 2014 tarihlerinde 3 gün süre ile devam edecektir. Bugün etkinliğimizin birinci gününde Kaptanpaşa İmam Hatip Ortaokulu, Mehmet Akif İlkokulu, Hüviyet Bekir İlkokulu, Hasköy Ortaokulu ve Hoca İsak Efendi İmam Hatip Ortaokulu olmak üzere toplam 5 okul ve yüz elliye yakın öğrenci ağırladık.

Lale ve sürdürülebilir çevre sevgisini aşılıyoruz…

Çocuklarımızı lale ile buluşturup, Nisan’ da açacak ilk laleleri dikerken İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sn. Berat Sarıkaya, Beyoğlu Belediye Başkanı Sn. Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Kaymakamı Sn. Osman Ekşi, İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Sn. İhsan Şimşek, Avrupa Park ve Bahçeler Müdürü Sn. Nuri Yüksel, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Cemil Sarıcı ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sn. Cevat Dervişoğlu bizleri yalnız bırakmadılar.

Çocuklarımıza öz değerlerimizi kavratmak ve içselleştirmek, yaparak ve yaşayarak öğrenme modelini hedef alarak lale ve sürdürülebilir çevre sevgisini aşılamak, çevre duyarlılığına farkındalık yaratmak, çocuklarımızın birlikte hareket edebilme, grup çalışması, kardeşlik duygusu, iş bölümü ve sorumluluk gibi güzel davranışlarını pekiştirmek, duygusal, fiziksel ve görsel zekalarını tanıma ve geliştirmeye yönelik çevre faaliyetinde bulunmak amacı ile “Öğrenciler İle Laleyi Yerinde Keşif, Sürdürülebilir Çevre Bilinci” konulu etkinliğimiz 02-03-04 Aralık 2014 tarihlerinde olmak üzere toplam 3 gün devam edecek.

Nisan’ da açacak ilk laleleri çocuklarla beraber diktik…

İstanbul Lale Vakfı’ na ait Lale Müzesi ve Araştırma Merkezi’ nde öncelikle yine lalenin tarihi ve bilimsel yönleri hakkında bir sunum yapıldıktan sonra ardından Emirgan Korusu’nda “ Lale Kardeşliği Buluşmaları” anısına öğrenciler ile birlikte Nisan’da açacak ilk laleleri diktik. Ardından çocuklar ile birlikte diktikleri lale soğanlarının yanına günün hatırası olarak isimlerinin yazılı olduğu lale plaketleri de bırakıldı.

Günün sonunda çocuklarımız çok keyifli ve mutlu olduğunu gözlemledik. Kimi kendileri için farklı bir deneyim olduğunu söylerken, kimi ilk kez çiçek diktiğini, kimisi de bir daha çiçeklere hiç zarar vermeyeceğini ve zarar verenleri uyaracağını ifade etti.

Etkinliğin ikinci ayağı olarak diktikleri laleleri yerinde gözlemlemek için 250 öğrencimizle Nisan ayında laleler açınca tekrar buluşmak üzere ayrıldık.