Laleye Değer, İstanbulluya Değer...

LALE KARDEŞLİĞİ BULUŞMASI RENKLERİNE KAVUŞTU

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı işbirliği ile ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin aktif katılımı ile 2013 yılının Aralık ayında “ Lale Kardeşliği Buluşması” etkinliğimizi gerçekleştirmiştik. Soğuğa rağmen lale soğanlarını mevsimi gereği bir kış gününde dikmekten çok memnun olan çocuklarımızla bugün sıcak bir bahar gününde tekrar bir araya geldik.

Çocuklarımıza öz değerlerimizi kavratmak ve içselleştirmek, yaparak ve yaşayarak öğrenme modelini hedef alarak lale ve sürdürülebilir çevre sevgisini aşılamak, çevre duyarlılığına farkındalık yaratmak, çocuklarımızın birlikte hareket edebilme, grup çalışması, kardeşlik duygusu, iş bölümü ve sorumluluk gibi güzel davranışlarını pekiştirmek, duygusal ve fiziksel zekalarını tanıma ve geliştirmeye yönelik çevre faaliyeti olduğuna inandığımız bu etkinlik aslında “Lale Kardeşliği Buluşması”nın ikinci ve de en renkli adımını oluşturmuştu.

Çocuklar laleyi yerinde keşfetmek ve sürdürülebilir çevre bilincini edinmek amacı ile soğuk kış gününde ektikleri soğanların, güzel bir bahar gününde laleye dönüşümünü ve renk cümbüşünü izlemek için İstanbul Lale Vakfı’ nda bir araya geldiler.

Kendi ektikleri soğanların rengarenk açmış, güzel bir çiçeğe dönüşmüş halini büyük bir şaşkınlık, hayret, ilgi ve coşku içinde izlerken yaşadıkları mutluluklarına ortak olduk.

Emirgan Korusu’ ndaki güzellikleri hep beraber gezdikten sonra çocuklarımızla birlikte görsel sanat etkinliklerinde bulunduk. Her bir çocuk kendi diktiği lalesinin resmini çizerek bu güzelliği kendi dünyalarından resmettiler.

Origami sanatı ile yaptığımız rengarenk laleler aslı kadar olmasa da en azından hafızalarda güzel bir anı kalmasına vesile oldu ve çocuklar solmayan lalelerine kavuştu.

Çocuklarımızın yapmış olduğu görsel sanat etkinlikleri, festival süresince ”Çocuk Gözü İle Lale” Resim Sergisi adı altında, 23-27 Nisan 2014 tarihleri arasında İstanbul Lale Vakfı sergi alanında siz değerli İstanbulluların ziyaretini bekliyor.