Laleye Değer, İstanbulluya Değer...

Lale ve Çevre Bilinci Buluşmaları Başladı

 İstanbul Lale Vakfı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin aktif katılımını hedeflediği iki gün sürecek olan “ Lale Kardeşliği Buluşması” etkinliğinin bugün (16 aralık 2013 Pazartesi)  ilkini gerçekleştirdi. İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sarıyer İlçe Kaymakamlığı işbirliği ile gerçekleştirilen programda İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Sn. Mehmet İhsan ŞİMŞEK bizleri yalnız bırakmadılar.

Çocuklarımıza öz değerlerimizi kavratmak ve içselleştirmek, yaparak ve yaşayarak öğrenme modelini hedef alarak lale ve sürdürülebilir çevre sevgisini aşılamak, çevre duyarlılığına farkındalık yaratmak, çocuklarımızın birlikte hareket edebilme, grup çalışması, kardeşlik duygusu, iş bölümü ve sorumluluk gibi güzel davranışlarını pekiştirmek, duygusal ve fiziksel zekalarını tanıma ve geliştirmeye yönelik çevre faaliyetinde bulunmak amacı ile “Öğrenciler İle Laleyi Yerinde Keşif, Sürdürülebilir Çevre Bilinci” konulu bu etkinliğin bugün ilkini gerçekleştirdik.

Emirgan İlkokulu ve Osman Saçmacı İlkokulu öğrencilerimize İstanbul Lale Vakfı’ na ait Lale Müzesi ve Araştırma Merkezi’ nde öncelikle lalenin tarihi, bilimsel ve teknik yönleri hakkında, İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Emirgan Koru Şefi Tülay Karan tarafından bir sunum yapıldı. Ardından Emirgan Korusu’nda “ Lale Kardeşliği Buluşması” anısına İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Sn. Mehmet İhsan ŞİMŞEK ve öğrenciler ile birlikte laleler dikildi. Bunun devamında çocuklar, diktikleri lale soğanlarının yanına günün hatırası olarak isimlerinin yazılı olduğu lale plaketleri de diktiler.

Bazı çocukar laleyi daha yakından tanıdıkları için çok memnun kaldıklarını, bazıları ilk defa bir çiçek diktiklerini ve çok mutlu olduklarını, bazı çocuklar da diktikleri lale soğanlarını ailesine gösterebilmek için en kısa sürede buraya tekrar geleceklerini söylediler.

Aynı coşku ve heyecanı programın ikinci günü olan yarın da Recaizade Ekrem Ortaokulu ve Tuncay Artun İMKB Doğanevler Ortaokulu öğrencilerimizle birlikte yaşayacağız. Günün sonunda çocuklara bloknot, kalem gibi çeşitli hediyeler ve evlerinde de dikmek üzere lale soğanı verildi.

Bu etkinlikte işbirliği ve desteklerinden ötürü bizleri yalnız bırakmayan Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, Sarıyer İlçe Kaymakamlığına ve İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığına teşekkür ederiz.