Laleye Değer, İstanbulluya Değer...

LALE YENİ KARDEŞLERİYLE BULUŞTU…

 İstanbul Lale Vakfı’ nın bu yıl ikincisini düzenlendiği LALE KARDEŞLİĞİ BULUŞMALARI nın coşkusu eksilmeden devam ediyor. Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen etkinlik 4 Aralık 2014 tarihine kadar sürecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve İstanbul Lale Vakfının Onursal Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş’ ın çabalarıyla 11 yıl önce “Anavatanına Dönen Sultan : LALE” sloganıyla başlatılan bu çalışmalar yeşermekte, çiçek açmakta, yayılmaktadır. Bizim de vakıf olarak hedefimiz kültür ve sanat dallarına esin konusu olmuş lalenin yaşatılması, bu kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamaktır.

Çocuklarımız : “Laleyi parklarda gördük tanıyoruz”…

Etkinliğimizin ikinci gününde (3 Aralık 2014) Beyoğlu’ ndan gelen İstiklal İlkokulu, Sururi Ortaokulu ve Muallim Cevdet İlkokulu olmak üzere 3 okulumuzu ağırladık. Çocuklarımız laleyi parklarda gördüklerini çiçek olarak tanıdıklarını ama soğan olarak bilmediklerini söylediler. Osmanlı Lalesini öğrendiler, lalenin aslında İstanbullu olduğunu öğrendiler.

Öğretmenim lale soğanlarını ne zaman dikeceğiz?

4. sınıf ve 5. sınıfa giden öğrenciler merak ve heyecan içerisinde lale dikimini bekledi. Bir an önce laleleri toprakla buluşturmak için can attı. Çocuklar büyük bir keyifle soğanları diktiler. İçlerinden biri “Evde yemek soğanını da diksek lale olur mu?” diye sorunca tatlı bir tebessüm oluştu bizlerde.

Nisan ayında tekrar geleceklerini öğrenen çocuklar büyük bir mutluluk, birlikte çalışma ve başarma duygusu ile araçlarına bindiler.