Laleye Değer, İstanbulluya Değer...

“LALEYİ YAZIP ÇİZİYORUZ” ÖDÜLLÜ YARIŞMAMIZ BAŞLADI.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir TOPBAŞ beyefendinin Onursal Başkanı olduğu İstanbul Lale Vakfı, İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile LALEYİ YAZIP ÇİZİYORUZ tema ödüllü yarışmanın protokol imza töreni 19 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirildi.

 

Kurumları temsilen Protokol, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Dr. Muammer YILDIZ ve İstanbul Lale Vakfı Başkanı Sn. Bahattin ULUSAN tarafından imzalanmıştır. Bununla beraber İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanı Sn. Osman Savaş,İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Sn. M. İhsan ŞİMŞEK, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sn. Murat Aşim, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sn. Berat Sarıkaya ve Resim dalı jürimiz Sn. Yrd Doç Dr. Münevver Üçer protokol töreninde bizleri yalnız bırakmadılar.

“Laleyi Yazıp Çiziyoruz” tema ödüllü yarışmada;

• Öğrencilerimizde ve toplumda: geçmiş tarihimizde gerek bir peyzaj öğesi ve çiçek olarak önemli bir yer tutan ve gerekse kültür, sanat ve edebiyatın çeşitli dallarına esin konusu olan lalenin yaşatılması yönünden farkındalık yaratmak,
• Topluma kültür birikiminin gelecek kuşaklara aktarılması gündemini getirerek öğrencilerde lale çiçeği bilinci oluşturmak,
• Öğrencilerimizin tarih ve çevre bilincini geliştirerek sosyal ve duygusal gelişimini desteklemek,
• Evrensel, milli ve manevi değerlere sahip olmanın öğrencilerimize kendisiyle barışık, mutlu ve başarılı bir kişilik kazandırdığını fark ettirmek,
• Yarışmada başarılı olan öğrencilerin rol model olmalarını sağlayarak okullarımızda gündem oluşturmak
amaçlanmaktadır.

YARIŞMA KATEGORİLERİ VE KİMLER KATILABİLİR?
Yarışma kategorileri, İlkokullarda resim; ortaokullarda resim, şiir, kompozisyon, düz yazıdır.

Ödüllü Yarışmamız Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel ve resmi eğitim kurumlarında öğrenim gören İlkokul 1,2,3,4. Sınıf öğrencilerini ve ortaokul 5,6,7,8. Sınıf öğrencilerini kapsamaktadır.

KATILAN ÇOCUKLAR NASIL DERECELENDİRİLECEK?
Kültür, sanat ve edebiyatın çeşitli dallarına esin konusu olan lalenin yaşatılması yönünden farkındalık yaratmak amacı ile çocuklarımıza lale sevgisini yayabilmek için her yaş grubundaki çocuğa dokunabilmek amacı ile yarışma kategorileri geniş tutulmuştur.

İlkokulların Yarışma Kategorisi:
1.-2. Sınıf seviyesi Resim dalında
3.-4. Sınıf seviyesi Resim dalında

Ortaokuların Yarışma Kategorisi:
5-6. Sınıf seviyesi Resim- Şiir- Kompozisyon dallarında
7-8. Sınıf seviyesi Resim- Şiir- Düz Yaz ı(Kısa Öykü- Hikaye) dallarında

Her bir seviyede belirtilen kategorilerde dereceye giren ilk üç eser ödüllendirilecektir.

NASIL KATILIYORUZ?
Başvurular okul müdürlüklerine yapılacak olup, okul müdürlükleri yarışmaya her kategoriden öğrencilerin katılımını sağlamakla görevlidir. Okullarda oluşacak jüri, tarafsız ve adil olmak adına farklı ortaokullarda görev yapan ilgili 5 branş öğretmeninden oluşacaktır.

Öğrencilerin “LALEYİ YAZIP ÇİZİYORUZ” tema ödüllü yarışmaya SON BAŞVURU TARİHİ 15 Nisan 2015 Çarşamba günüdür.

İlçeler değerlendirmeye aldıkları eserleri İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderecek, İl Milli Eğitim Müdürü Sn Muammer YILDIZ tarafından görevlendirilecek olan komisyon ile tüm ilçelerden gelen eserlerin il nezdinde değerlendirilmesi yapılarak seçici jüriye gönderilecektir. Bu sayede dereceye girecek eserlerin büyük bir dikkat ve titizlilikle değerlendirilmesi hedeflenmektedir.

YARIŞMA SEÇİCİ JÜRİ ÜYELERİMİZ
Resim, Şiir ve Kompozisyon- Düz Yazı olmak üzere Seçici Jüri üç ayrı kategoride oluşturulacak ve her bir jüri konusunda uzman 3 kişiden meydana gelecektir.

Şiir :
Muammer YILDIZ (İl Milli Eğitim Müdürü)
Özcan ÜNLÜ (Şair)
Adem TURAN (Şair)

Resim :
Ömer ALTAN ( İBB Temsilcisi)
Berat SARIKAYA (İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı)
Yard. Doç. Dr. Münevver Üçer (Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tezhip Anasanat Dalı Öğretim Görevlisi)

Kompozisyon-Düz yazı:
Abdurrahman ŞEN (İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı)
Murat AŞİM (İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı)
İsa KOCAKAPLAN (İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi)

YARIŞMA ÖDÜLLERİMİZ NELERDİR?
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel ve resmi eğitim kurumlarında öğrenim gören İlkokul 1,2,3,4. Sınıf öğrencileri ve ortaokullarda 5,6,7,8. Sınıf öğrencileri arasında yapılacak olan değerlendirme sonucu her bir kategoride dereceye giren ilk 3 çocuğumuzun eseri ödüle hak kazanacaktır.

 

Derecelendirme İlkokul
(Resim)
Ortaokul
(Resim,Şiir, Kompozisyon, Düz Yazı)
Birinciler Bisiklet I-pad
İkinciler MP4 Minipad
Üçüncüler Kol saati Fotoğraf Makinesi
Tüm Finalistler Lale Kupası
Birinci Olan Okullara Lale Temalı El Yapımı Orijinal Tablo
Dereceye Giren Öğretmenlere Lale Sertifikası

 

Son ana kadar yarışma heyecanını yaşamaları, bütün çocukların coşkuya ortak olmaları ve lale temasıyla buluşmaları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 39 ilçe geneli çocuklarımızın tören yerine ulaştırılması sağlanacaktır.

Dereceye giren çocuklar ödüllerine gerçekleştirilecek ödül töreni ile kavuşacaktır.